Workshops


Workshops will take place July 12 and 13, 2020. They are generally scheduled to take place between 7:00AM PST and 11:15PM PST (14:00-18:15 UCT), and are recommended to have coffee breaks from 9:15-9:30AM and 11:15-11:30AM PST. However, each workshop is organized as a semi-independent event, and has a unique schedule that may deviate from the recommended schedule. Please check the workshop websites for more details on their particular schedules.

Sunday, July 12

WS Title Organizers Full/Half Day
WS1-1 1st RSS Workshop on Social Robot Navigation Christoforos Mavrogiannis
Pete Trautman
Leila Takayama
Siddhartha S. Srinivasa
Full
WS1-2 Reacting to contact: Enabling transparent interactions through intelligent sensing and actuation Ankit Bhatia
Aaron M. Johnson
Matthew T. Mason
Full
WS1-3 Certifiable Robot Perception: from Global Optimization to Safer Robots Luca Carlone
Tat-Jun Chin
Anders Eriksson
Heng Yang
Half
WS1-4 Advancing the State of Machine Learning for Manufacturing Robotics Elena Messina
Holly Yanco
Megan Zimmerman
Craig Schlenoff
Dragos Margineantu
Half
WS1-5 Advances and Challenges in Imitation Learning for Robotics  Scott Niekum
Akanksha Saran
Yuchen Cui
Nick Walker
Andreea Bobu
Ajay Mandlekar
Danfei Xu
Full
WS1-6 2nd Workshop on Closing the Reality Gap in Sim2Real Transfer for Robotics Sebastian Höfer
Kostas Bekris
Ankur Handa
Juan Camilo Gamboa
Florian Golemo
Melissa Mozifian
Full
WS1-7 ROS Carpentry Workshop Katherine Scott
Mabel Zhang
Camilo Buscaron
Steve Macenski
Full
WS1-8 Perception and Control for Fast and Agile Super-Vehicles II Varun Murali
Phillip Foehn
Davide Scaramuzza
Sertac Karaman
Full
WS1-9 Robotics Retrospectives  Jeannette Bohg
Franziska Meier
Arunkumar Byravan
Akshara Rai
Full
WS1-10 Heterogeneous Multi-Robot Task Allocation and Coordination  Harish Ravichandar
Ragesh Ramachandran
Sonia Chernova
Seth Hutchinson
Gaurav Sukhatme
Vijay Kumar
Full
WS1-11 Learning (in) Task and Motion Planning  Danny Driess
Neil T. Dantam
Lydia E. Kavraki
Marc Toussaint
Full
WS1-12 Performing Arts Robots & Technologies, Integrated (PARTI)  Naomi Fitter
Heather Knight
Amy LaViers
Full
WS1-13 Robots in the Wild: Challenges in Deploying Robust Autonomy for Robotic Exploration Hannah Kerner
Amy Tabb
Jnaneshwar Das
Pratap Tokekar
Masahiro Ono
Full
WS1-14 Emergent Behaviors in Human-Robot Systems  Erdem Bıyık
Minae Kwon
Dylan Losey
Noah Goodman
Stefanos Nikolaidis
Dorsa Sadigh
Full

Monday, July 13

WS Title Organizers Full/Half Day
WS2-1 Interaction and Decision-Making in Autonomous Driving  Rowan McAllister
Litin Sun
Igor Gilitschenski
Daniela Rus
Full
WS2-2 2nd RSS Workshop on Robust Autonomy: Tools for Safety in Real-World Uncertain Environments Andrea Bajcsy
Ransalu Senanayake
Somil Bansal
Sylvia Herbert
David Fridovich-Keil
Jaime Fernández Fisac
Full
WS2-3 AI & Its Alternatives in Assistive & Collaborative Robotics  Deepak Gopinath
Aleksandra Kalinowska
Mahdieh Nejati
Katarina Popovic
Brenna Argall
Todd Murphey
Full
WS2-4 Benchmarking Tools for Evaluating Robotic Assembly of Small Parts Adam Norton
Holly Yanco
Joseph Falco
Kenneth Kimble
Half
WS2-5 Good Citizens of Robotics Research Mustafa Mukadam
Nima Fazeli
Niko Sünderhauf
Full
WS2-6 Structured Approaches to Robot Learning for Improved Generalization  Arunkumar Byravan
Markus Wulfmeier
Franziska Meier
Mustafa Mukadam
Nicolas Heess
Angela Schoellig
Dieter Fox
Full
WS2-7 Explainable and Trustworthy Robot Decision Making for Scientific Data Collection Nisar Ahmed
P. Michael Furlong
Geoff Hollinger
Seth McCammon
Full
WS2-8 Closing the Academia to Real-World Gap in Service Robotics  Guilherme Maeda
Nick Walker
Petar Kormushev
Maru Cabrera
Full
WS2-9 Visuotactile Sensors for Robust Manipulation: From Perception to Control  Alex Alspach
Naveen Kuppuswamy
Avinash Uttamchandani
Filipe Veiga
Wenzhen Yuan
Full
WS2-10 Self-Supervised Robot Learning  Abhinav Valada
Anelia Angelova
Joschka Boedecker
Oier Mees
Wolfram Burgard
Full
WS2-11 Power On and Go Robots: 'Out-of-the-Box' Systems for Real-World Applications Jonathan Kelly
Stephan Weiss
Robuffo Giordana
Valentin Peretroukhin
Full
WS2-12 Workshop on Visual Learning and Reasoning for Robotic Manipulation  Kuan Fang
David Held
Yuke Zhu
Dinesh Jayaraman
Animesh Garg
Lin Sun
Yu Xiang
Greg Dudek
Full
WS2-13 Action Representations for Learning in Continuous Control  Tamim Asfour
Miroslav Bogdanovic
Jeannette Bohg
Animesh Garg
Roberto Martín-Martín
Ludovic Righetti
Full